Ar žinote, kad dažniausia moterų depresijos priežastis yra artimiausių ryšių nutrūkimas, o vyrų – kai kyla pavojus jų savigarbai ir statusui?
Traumuojantys ar emociškai varžantys santykiai (įžeidimai, persekiojimas arba bendravime neturėjimas balso) paprastai neigiamai labiau paliečia moteris. Kai santykiuose trūksta pakylėjančios pagarbos ir padrąsinančio įvertinimo, tuomet tai neigiamai labiau paveikia vyrus.
Ar žinote, kad depresija santuokoje kyla iš mūsų bejėgiškumo ir beviltiškumo, kai po praradimo jausmo nepavyksta atnaujinti visaverčio gyvenimo?
Nors depresija susijusi su emocijomis, tačiau tai nėra vien tik emocija – tai ypatingai sudėtinga emocinė būsena, susidedanti iš nerimo, pykčio, kaltės ir gėdos. Nerimas būna susijęs su tapatybės praradimu; pyktis kyla iš apmaudo, kad nieko nebuvo daroma situacijai pagerinti; kaltės jausmas – jog tai mes esame atsakingi už nesėkmę ir praradimą; gėdą sukelia nuomonė, kad praradimas neigiamai atsispindi mūsų charakteryje. Trumpai tariant, tai kovojančios emocijos, nenorinčios susitaikyti su praradimu.
Ar žinote, kaip padėti savo sutuoktiniui, kai jis yra depresijoje? Tu gali jam padėti:
- Būdamas šalia ir suteikdamas palaikymą ramiais ir maloniais pokalbiais, žinutėmis ar skambučiais;
- Išklausydamas su užuojauta ir noru padėti;
- Vengdamas neigiančių asmeninę patirtį komentarų bei palyginimų su kitais žmonėmis (kiekvieno žmogaus patyrimas yra unikalus ir nepakartojamas);
- Suteikdamas apgalvotus patarimus (kenčiantys nuo depresijos paprastai apie tai žino ir nori, kad gyvenimas pasikeistų);
- Pakviesdamas užsiimti sveika gyvensena (pvz.: išeiti kartu pasivaikščioti į gamtą);
- Melsdamasis už jį ir kartu su juo, jeigu jis to nori;
- Pasiūlydamas savo pagalbą namų ruošoje (pagamindamas sutuoktiniui sveiką maistą);
- Padrąsindamas kreiptis profesionalios pagalbos;
- Būdamas kantriu ir ištvermingu (atsistatymas po depresijos gali būti lėtas procesas).
Parengta pagal knygą „Artimumo ieškojimas santuokoje„, Bryan Craig, 2009