Šiuolaikiniame materialistiniame pasaulyje, kuriame akcentuojama socialinė padėtis ir karjera, poros turi žinoti apie žalingą streso poveikį organizmui bei išmokti jį suvaldyti, kad jis neišbalansuotų ir nesugriautų jų santykių. Štai keletas praktinių patarimų, kaip galima veiksmingiau suvaldyti stresą.
Išsiaiškinkite savo nerimo ir streso šaltinį
Pirmiausia pamėginkite išsiaiškinti, kokie žmonės, dalykai ar įvykiai jus veikia neigiamai ir sukelia stresą. Žinant pagrindinius streso sukėlėjus, galima streso išvengti arba sumažinti jo lygį. Be to, svarbu stabtelėti, pripažinti savo ribas bei savo partnerio „tolerancijos lygį“. Išsiaiškinimas, kas sukelia nerimą bei įtampą, – gyvybiškai svarbus pirmasis žingsnis kovojant su stresu.
Išskirkite prioritetus savo veikloje
Skirkite laiko susitelkti ir išsikelti realistinius tikslus, siekiant tų dalykų, kurie svarbiausi jūsų sveikatai ir laimei. Nemėginkite pasiekti labai daug. Metas peržiūrėti savo gyvenimą bei nuosavybę, atsisakyti daugelio neproduktyvių užsiėmimų bei tų dalykų, kurie kelia netvarką jūsų gyvenime ir reikalauja daug laiko. Viso to tikslas – nusistatyti prioritetus ir palaikyti subalansuotą gyvenimo būdą, kuris perspektyvoje išsaugo svarbius dalykus. Gyvybiškai svarbi streso sumažinimo priemonė yra tokia kasdieninė veikla, kaip gera mityba, pakankamas miegas ir nuolatinė mankšta. Nusistatę prioritetus, saugokite juos. Neįsipareigokite imtis dalykų, kurie jų neatitinka.
Nusistatykite ribas
Vienas iš sunkiausių dalykų itin motyvuotiems žmonėms yra pasakyti „Ne“. Mokėjimas aiškiai nusistatyti savo asmenines ribas apsaugo jus ir padeda neleisti kitiems reikalauti iš jūsų to, kas sutrikdytų jūsų gyvenime pusiausvyrą. Kad subalansuotumėte savo pareigas darbe, Bažnyčioje ir šeimoje, reikia sugebėti pasakyti „Ne“ dalykams, kurie atima iš jūsų brangų laiką ilsėtis bei džiaugtis savo santykiniais ir šeimyniniais ryšiais. Bene didžiausią stresą šeimyniniame gyvenime sukelia kova su pernelyg dideliu įsipareigojimu.
Daugiau bendraukite vienas su kitu
Kai padidėja stresas, susilpnėja bendravimas, ir sutuoktiniai nustoja vienas kito klausytis ir kalbėtis. Išspręskite savo nesutarimus ir nekaltinkite kitų, neatsakinėkite neigiamu požiūriu ir balso tonu. Tokios reakcijos tik padidina stresą. Poros, kurios dalijasi savo mintimis, jausmais bei rūpesčiais, į joms nerimą keliančius dalykus paprastai reaguoja pozityviau ir priima geresnius sprendimus.
Skirkite laiko atsigavimui
Kovojant su stresu, svarbu išmokti valdyti savo organizmo reakcijas į adrenaliną. Daugelis žmonių yra labai pažeidžiami streso bei adrenalino poveikio, nes pastarasis dažnai palieka gerą savijautą. Taigi, kad žinotumėte ir lauktumėte to meto, kai būsite išsekę, reikalauja budrumo ir akylumo. Kad atsinaujintų jūsų asmeniniai resursai, turite skirti pakankamai laiko atgaivai – poilsiui, miegui, mankštai. Tai būtina, siekiant įveikti stresą – ypač miegas, geriausias būdas atsigauti, išsekus adrenalino atsargoms.
Reguliariai leiskite laiką kartu
Leisti laiką drauge, kad formuotųsi tvirti, stabilūs santykiai su jūsų partneriu, – vienas iš geriausių būdų sumažinti stresą ir jį kontroliuoti. Laikas, leidžiamas žaidžiant, juokiantis bei ilsintis, atnaujina jūsų varomąją jėgą, padidina budrumą bei koncentraciją ir padeda atlikti darbus. Emocinė energija, kurios teikia artimumas ir ryšys su savo partneriu, įgalina jus regėti perspektyvą bei suprasti, koks svarbus bendravimas mūsų fizinei sveikatai ir emociniam gerbūviui.
Susikurkite palaikančiųjų tinklą
Poros, kurios susikuria jas suprantančių ir emociškai palaikančių žmonių tinklą, paprastai mažiau būna susitelkusios į save, įsitempusios ir patiriančios gyvenime stresą. Jausmas, kad priklausote sveikai, tvirtai draugų grupelei, kuria džiaugiatės ir su kuria norite būti, turi gydomąją galią ir formuoja abiejų sutuoktinių pasitikėjimą savimi, savigarbą ir priklausymo jausmą.