Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkei Loretai Graužinienei
Lietuvos Respublikos Seimo frakcijoms
Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui
Kopijos:
Lietuvos Respublikos Prezidentei JE Daliai Grybauskaitei
Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijai
Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai
NACIONALINIO FORUMO SAVARANKIŠKA LIETUVOS ŠEIMOS POLITIKA IR PARTNERYSTĖ
R E Z O L I U C I J A
2015 m. birželio 1 d.
Lietuvos Respublikos Seimo I rūmai, Konstitucijos salė
Nacionalinio forumo iniciatoriai ir dalyviai, vertindami LR Seimui teikiamą svarstyti tos pačios lyties asmenų registruotos partnerystės įteisinimo įstatymo projektą Nr. XIIP-2849 (toliau – Projektas), pareiškia, kad Lietuvoje įstatymiškai pripažinus tos pačios lyties asmenų registruotą partnerystę vyktų revoliucinis Konstitucijoje įtvirtintos šeimos sampratos ir visos konstitucinių vertybių hierarchijos pakeitimas. Forumo dalyviai pareiškia, kad tokį konstitucinį šeimos sampratos virsmą privalėtų patvirtinti Konstitucijos įgaliotas subjektas – tauta – referendumu arba Seimas pagal Konstitucijos keitimo procedūrą.
Forumo dalyviai pareiškia, kad į 2015 m. birželio 1 d. Forumą, kuriame dalyvavo žinomi šalies teisininkai, filosofai, psichologai, kultūrologai, rašytojai, kultūros ir meno darbuotojai, Lietuvos šeimų, vaikų, jaunimo bei kitų nevyriausybinių organizacijų ir pilietinių judėjimų atstovai, buvo kviečiami dalyvauti visi Seimo nariai. Jame turėjo galimybę išsakyti savo nuomonę visų Lietuvos politinių partijų, valstybės institucijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, įskaitant įstatymo Projekto iniciatorius, taip pat įvairiems socialiniams sluoksniams atstovaujantys asmenys, nepriklausomai nuo jų politinių pažiūrų ar religinių įsitikinimų. Dėl šios priežasties Forumo išvados atspindi kuo plačiausią Lietuvos pilietinės visuomenės nuomonę.
Įvertinęs siūlomo Projekto socialines, politines ir teisines pasekmes, Forumas konstatuoja:
- Registruotoje partnerystėje partnerių teisės prilygsta vyro ir moters, kaip sutuoktinių, teisėms, išskyrus teisę įsivaikinti.
- Lietuvos Respublikos Konstitucija nenumato teisinio pagrindo registruotai partnerystei.
- LR Konstitucijos 38 straipsnyje įtvirtinta nuostata, kad <Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu […]
- LR Konstitucinis Teismas 2011 m. rugsėjo 28 d. Nutarime aiškindamas, kad šeima negali būti kildinama tik iš santuokos, implicitiškai naudojosi prielaida, kad santuoka, kuriai esminga valstybės registracija, sudaroma tik vyro ir moters savanorišku apsisprendimu (Nutarimo II dalis, 15.1, 15.2).
Forumas pabrėžia, kad:
- Vertindamas Projektą (XIIP-2849) LR Seimo kanceliarijos Teisės departamentas suabejojo dėl dviejų tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimo atitikties Konstitucijos 38 straipsnio nuostatoms.
- Apsvarstęs LR Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadas, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas parengė savo išvadas, kuriose pažymėjo, jog „Projekto XIIP-2849 nuostatos neprieštaraujaLietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsniui“. Tačiau svarstant trys komiteto nariai nubalsavo prieš, o keturi susilaikė. Tad Komiteto išvados Seimo narių negali būti vertinamos vienareikšmiškai. Dėl to vadovaujantis Seimo Statuto 138 str. LR Seimo Pirmininkui ar Seimo valdybai kyla pareiga gauti LR Vyriausybės bei Teisingumo ministerijos išvadas dėl minėto Projekto konstitucingumo ir jo tikslingumo.
Remdamasis išdėstytais teisiniais argumentais, Forumas pareiškia:
- Registruotos partnerystės institutas Lietuvoje galėtų būti įtvirtinamas tik esmingai keičiant Konstituciją ir konstitucinę šeimos doktriną ir jei tai būtų prasminga socialinei pažangai.
- Konstitucinių vertybių keitimas negali būti atliekamas įstatymu, tam būtinos atitinkamos LR Konstitucijos pataisos. Kita vertus, jokiais politiniais sprendimais (įstatymais ar referendumais) neįmanoma pakeisti natūralios gamtos ir socialinės tvarkos. Vyro ir moters biologinės skirties ignoravimas socialiniuose projektuose laikytinas neįgyvendinama utopija, nes nėra alternatyvos natūraliai gamtinei ir socialinei jungčiai, kurią įkūnija prigimtinė vyro ir moters laisvanoriško susitarimo pagrindu sudaryta šeima.
- Forumas įspėja Projekto iniciatorius ir jo rėmėjus Seime bei visuomenėje, kad Projektu siekiama tradicinės humanistinės pasaulėžiūros griūties Lietuvoje, mėginama diegti naują pasaulėžiūrą, atitrūkusią nuo žmonijos istorijoje puoselėtos universalių humanistinių vertybių hierarchijos.
Forumas atkreipia LR Seimo narių dėmesį, kad:
- Pastarojo meto liberalistinės pakraipos politikų iniciatyvos teisėkūroje kelia grėsmę ne tik Lietuvos Respublikos konstitucingumui, bet ir esminėms dorovinėms bei moralinėms visuomenės nuostatoms. Pvz., Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtame Vaiko teisių pagrindų įstatymo projekte (Bendrosios nuostatos) vaikas jau nepriklauso šeimai, jis įvardijamas kaip savarankiškas teisės subjektas. Minėtame įstatyme (26 str.) netgi siūloma saugoti vaiką nuo nusikalstamų veikų (jo) seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui.
- Seimui siūlomoje ratifikuoti Stambulo konvencijoje ( 4 str.) Lietuvos valstybė turėtų priimti teisės aktus, draudžiančius asmens diskriminaciją dėl jo socialinės lyties ar lyties tapatybės, ji būtų įpareigota per bendrojo lavinimo ir švietimo programas diegti socialinės lyties įtvirtinimo nuostatas visuomenėje.
- Šių LR Konstitucijai prieštaraujančių iniciatyvų ištakų dera ieškoti pirmiausiai Socialinės apsaugos ir darbo bei Švietimo ir mokslo ministerijose.
Forumas taip pat atkreipia dėmesį, kad:
- Šiuo metu Lietuvoje ir daugelyje Europos valstybių egzistuojanti konstitucinė tvarka yra paremta tradicinių bendražmogiškų vertybių hierarchija. Žmogus ir jo išlikimas yra laikomas aukščiausiu kūrinijos tikslu. Remiantis žmogaus protinga prigimtimi, pripažįstama jo teisė į laisvą pasirinkimą ir įstatymais draudžiama humanizmo principams prieštaraujanti savivalė. Remiantis biologine vyro ir moters skirtimi, formuojamas šeimos prokreacinis modelis ir įstatymais nustatomi bei ginami šeimos narių socialiniai vaidmenys.
- Kitaip nei tradicinių humanistinių vertybių hierarchijoje, kur žmonijos prokrecija ir visuotinė gerovė yra laikomos aukščiausia socialinės būties paskirtimi, šiuolaikinėje Europoje aktyviai formuojama pasaulėžiūra, kuri kaip svarbiausią vertybę diegia atskiro individo atsitiktinai pasirinktą gyvenimo būdą. Žmogaus gyvenimas valstybių žmogaus teisių politikoje nebevertinamas gamtinės prigimties ir istorinės paskirties kriterijais.
- Neatsakingos politinės jėgos Europoje siekia pakeisti tradicinį humanistinį Europos paveldą bei dogmatiškai siūlo aukščiau už mąstančio žmogaus prigimtį iškelti jo juslinę, erotinę prigimtį ir nesiskaityti su imperatyviais socialinio sugyvenimo moraliniais draudimais. Pasaulio žiniasklaidos priemonės pažymi, kad tos pačios lyties asmenų santuokos įteisinimas referendumu Airijoje griauna humaniškus socialinius ryšius.
Atsižvelgdami į aukščiau išdėstytas aplinkybes, Nacionalinio forumo iniciatoriai ir dalyviai kviečia Lietuvos Respublikos Seimo narius ir visus Lietuvos žmones remtis Europos Sąjungos ir tarptautiniuose teisės aktuose numatyta šalių teise vykdyti savarankišką, ilgaamžių tradicijų puoselėtą ir universaliais gyvenimo principais pagrįstą šeimos politiką – saugoti ir puoselėti santuokinę vyro ir moters šeimą.
Forumas reikalauja:
- Atmesti tos pačios lyties asmenų registruotos partnerystės įteisinimo įstatymo projektą Nr. XIIP-2849 kaip prieštaraujantį Lietuvos Respublikos Konstitucijai;
- Saugoti vaikus kaip svarbiausią nacionalinę vertybę, rūpintis jų fizine ir dvasine gerove ir neleisti, kad įstatymais būtų sudaromos prielaidos įsivaikinti tos pačios lyties asmenų poroms;
- Atsižvelgiant į tai, kad valstybės švietimo sistema yra bendrasis visuomenės gėris (aukščiausios svarbos viešasis interesas), mokyklinių vadovėlių turinio formavimo funkcijas patikėti tik LR Švietimo ir mokslo ministerijai, orientuojant jų turinį į prigimtinės autentiškos šeimos sampratos propagavimą;
- Lietuvos valstybės ir valdžios institucijas užtikrinti piliečių įsitikinimų laisvę, sudaryti vienodas nediskriminuojančias sąlygas reikšti savo nuomonę dėl prigimtinės šeimos išsaugojimo žiniasklaidos priemonėse, įskaitant nacionalinį transliuotoją, ir krikščioniškųjų pažiūrų piliečiams, nevaržyti ar kitaip neriboti konstitucinės piliečių žodžio laisvės.
Mes suprantame daugelio žmonių Lietuvoje ir visoje Europoje norą sukurti žmogaus orumą ir lygybę įtvirtinančią socialinę tvarką. Sveikiname, kad už socialinę pažangą visų pirma ryžtingai pasisako jaunimas, ir kartu jaučiame pareigą priminti istorinę patirtį, kai įgyvendinant žavias laisvės ir gerovės utopijas buvo sukeltos nežmoniškos milijonų žmonių kančios. Todėl žmonių, ypač jaunimo, idealizmas ir pasitikėjimas valstybės ideologija negali būti naudojamas socialinei destrukcijai.
Kviečiame jaunus žmones būti atspariems seksualinių mažumų gyvenimo būdo reklamai ir propagandai, nepasiduoti psichologiniam mažumų spaudimui, nebijoti laisvai mąstyti ir reikšti savo nuomonę.
Raginame piliečius rengti ir teikti valdžios institucijoms peticijas ir viešai reikšti savo nuomonę svarbiausiais konstitucinių ir bendražmogiškųjų vertybių klausimais.
Forumo iniciatoriai:
LR Seimo nariai Mantas Adomėnas, Rima Baškienė, Rimantas Dagys, Arimantas Dumčius, Povilas Gylys, Liutauras Kazlavickas, Aurelija Stancikienė, Povilas Urbšys, Mečislovas Zasčiurinskas, Rokas Žilinskas.
Lietuvos intelektualų atstovai:
Teisės filosofijos prof. dr. Saulius Arlauskas; kultūrologė prof. dr. Rita Aleknaitė-Bieliauskienė; rašytoja, publicistė, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Akto „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“ signatarė Vidmantė Jasukaitytė; skulptorius dailininkas Vladas Kančauskas; kultūros antropologė, tarptautinė kultūros paveldo ekspertė-ICOMOS narė Jūratė Markevičienė; sociologas prof. hab. dr. Gediminas Merkys; psichologas dr. Gediminas Navaitis; medicinos porf. dr. Alvydas Pauliukevičius; rašytojas dr. Vytautas Rubavičius, filosofas, Lietuvos kultūros kongreso pirmininkas dr. Krescencijus Stoškus; teisės filosofijos prof. hab. dr. Alfonsas Vaišvila; dailėtyrininkas, kultūrologas Gytis Vaitkūnas, psichiatras dr. Gintautas Vaitoška.
Lietuvos intelektualų ir nevyriausybinių organizacijų (LINVO) koalicijos NVO:
Lietuvos Helsinkio grupė, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija, Asociacija Nepartinis demokratinis judėjimas, Lietuvos žmogaus teisių asociacija, Piliečių gynimo paramos fondas, Lietuvos tėvų forumas, Jaunimo sambūris „Pro Patria“, Nacionalinė teisingumo sąjunga, Lietuvos aeroklubas, Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Asociacija „Vilniui ir tautai“, Laisvės kovotojų sąjunga, Lietuvos graikų bendruomenė.
Forumo dalyviai:
Ateitininkų federacija, VšĮ Pal. J.Matulaičio šeimos pagalbos centras, Lietuvos šeimos centras, Tarptautinis visuomeninis judėjimas „Už dorovę“, Labdaros paramos findas „Biblijos studijios“, Studentų ateitininkų teisininkų korporacija „Iustitia“, Lietuvos atsargos karininkų sąjunga, Tautininkų sąjūdis, VšĮ Šeimos institutas, Moksleivių ateitininkų sąjunga, Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija ir kt.
Forumo vardu