Paviršutiniškai žvelgiant, biudžeto sudarymas atrodo yra lengvas darbas. Bet pabandykime atsakyti į kelis klausimus. Kas yra jūsų pajamų šaltinis? Kur „iškeliauja“ jūsų pinigai? Ar jūsų pajamos didesnės už išlaidas? Jeigu taip, tuomet valio! O jeigu ne, tuomet kokias korekcijas galima padaryti? Ar tai lengva? Nelaimei, bet dažniausiai, kaip ir dauguma planų mūsų gyvenime, pasakyti lengviau nei tai padaryti.
Pradėkime viską nuo pradžių. Jane Bryant Quinn (Making the most of your money, 1997) rekomenduoja vengti žodžio „biudžetas“ su jo depresine reikšme, bet vietoje jo siūlo geriau naudoti „išlaidų planas“, kuris padeda mąstyti pozityviai kalbant apie pinigų valdymo procesą. Tad ir mes pradėkime vietoje „biudžeto“ mąstyti apie „išlaidų planą“ ir todėl pradėkime ne nuo pajamų, bet nuo išlaidų.
Pirmas žingsnis
Kur iškeliauja jūsų pinigai? Surašykite visas savo mėnesio išlaidas, netgi pačias smulkiausias. Suskirstykite sąnaudas (išlaidas) į tris kategorijas:
- Pirma kategorija. Sąnaudos, kurios nesikeičia mėnesių mėnesiais ir negali būti pakeistos lengvai, tokios kaip nuoma, hipotekos įmokos, mokeščiai, automobilio išlaidos, parama Dievo darbui (aukos bažnyčiai);
- Antra kategorija. Sąnaudos, kurios yra reikalingos, bet gali kiekvieną mėnesį gali būti skirtingos, kaip antai maistas, komunaliniai mokesčiai, vizitai pas pas gydytojus, degalai;
- Trečia kategorija. Sąnaudos, susidarančios iš norų ir troškimų, bet nėra esminės ir būtinos išlaidos tokios kaip valgymas ne namuose (restuoranuose), elektroninė įranga (naujos technologijos), knygos (išskyrus studentus) ir pramoginė veikla.
Taigi, dabar mes turime supratimą kaip šiuo metu yra išleidžiami pinigai.
Antras žingsnis
Kokie yra jūsų tikslai? Ar turite skolas kurias reikia grąžinti ar sumokėti? O gal norite sutaupyti tam tikrą sumą ateityje numatytiems dalykams, kaip pavyzdžiui, automobiliui, vaikų išsilavinimui ar savo pensijai? Surašykite visus savo tikslus ant popieriaus pinigine išraiška. Pavyzdžiui, tikslas – pensija, santaupoms kas mėnesį atidedu po 50 €. Tai reiškia, kad šią sumą kas mėnesį reikia įtraukti kaip išlaidas.
Trečias žingsnis
Iš kur gaunate pajamas. Dažniausias pajamų šaltinis pas daugumą žmonių yra jų mėnesinė alga. Tačiau gal būt jūs turite dar ir papildomų pajamų, pavyzdžiui, indėlių palūkanos, buto nuoma, papildomi darbai ar gautos piniginės dovanos. Jeigu pajamos gaunamos nereguliariai, sudarykite biudžetą atsižvelgdami į bendras metines pajamas, kurios gali būti aiškenės nei mėnesinės pajamos.
Ketvirtas žingsnis
Palyginkite pajamas ir išlaidas. Ar turite mėnesinį perviršį (perteklių)? Jeigu taip, laikykite save vienu iš laimingųjų! Ar turite deficitą (trūkumą)? Tuomet grįžkite į pirmąjį žingsnį ir iš naujo peržvelkite, kas gali būti pakeista. Gal būt per daug išleidžiate valgydami ne namuose? Apmąstykite galimybę pasiimti pietų užkandžius į darbą pagamintus namuose siekiant sumažinti išlaidas. O gal būt jums reikia permąstyti apie gyvenamos vietos išlaikymą, gal jos nuoma per brangi? O gal galima į darbą nuvykti autobusu vietoje automobilio ir taip sumažinti išlaidas? Permąstykite visas galimybes, kurios padėtų sumąžinti išlaidas visose srityse.
Tokiu būdu planuodami savo kitų metų išlaidas ir pajamas, jūs visuomet galėsite:
- žinoti, kur „iškeliauja“ jūsų pinigai;
- turėti apibrėžtus tikslus, kuriuos norite pasiekti;
- turėti išlaidų planą padedantį jums kontroliuoti jūsų finansus.
Taigi, dabar turite žinias kaip tai padaryti išmintingai, tad pasirinkti telieka jums.