Pareiškimas dėl prievartinio moters lyties organų koregavimo

Septintosios dienos adventistų bažnyčios Pasaulinės misijos dalis yra įsipareigojusi teikti sveikatos priežiūrą, kuri saugo ir atkuria žmogaus vientisumą [1]. Adventistai remiasi įsitikinimu, kad kiekvienas žmogus yra sukurtas pagal Dievo paveikslą ne kaip dvilypis kūno ir sielos derinys, bet kaip vieninga asmenybė, bei tiki gailestingumo tarnavimu, kuris paliečia visus žmogaus gyvenimo aspektus, įskaitant fizinę ir emocinę gerovę.

Tarnavimas visoms asmenybės reikmėms skatina septintosios dienos adventistus susirūpinti plačiai paplitusiomis moters lyties organų koregavimo operacijomis, kurios dažnai yra vadinamos moters „apipjaustymu”, arba dar dažniau „moters genitalijų mažinimu”. Pastaruoju metu tokios operacijos paliko skausmo ir gėdos žymę daugybės milijonų moterų ir merginų gyvenime ir kasmet šias gretas papildo milijonai sudarkytų merginų. Į šią statistiką neįtrauktos jaunos merginos, kurių mirties priežastis buvo komplikacijos po radikalių lyties organų operacijų. Šios operacijos prasideda nuo klitorio apyvarpės apipjaustymo ir baigiasi visišku išorinių lyties organų pašalinimu, panaikinančiu makšties angą. Didžiausią šiame pareiškime išreikštą susirūpinimą mums kelia bet kokio pobūdžio moters lyties organų pažeidimai, galintys sukelti fizinių funkcijų sutrikimą ar emocinę traumą. Be to, dažnai tokios operacijos atliekamos nesteriliais instrumentais, be anestezijos, prievarta atvestoms jaunoms ketverių – dvylikos metų mergaitėms. Dažnai tokių operacijų padariniai yra nukraujavimas, šokas, infekcijos, šlapimo nelaikymas, aplinkinių organų pažeidimai ir masinė panika. Be visų šių fizinių sužalojimų, lyties organų operacijos  sukelia  ir emocines traumas.

Moterys, turėjusios lyties organus pažeidusias operacijas, dažnai susiduria su įvairiais ilgalaikiais ginekologiniais sveikatos sutrikimais, įskaitant fistules, chroniškas infekcijas ir menstruacinio ciklo sutrikimus. Susituokus lytiniai santykiai dažnai būna skausmingas, traumuojantis aktas, neretai prireikia operacijos, kad iš naujo būtų atverta makšties anga. Taip pat ir gimdymą gali apsunkinti standūs randai audiniuose. Kartais tai baigiasi motinos ar vaisiaus mirtimi.

Kultūrose, kuriose plačiai paplitę moters lytinių organų koregavimai, tokioms operacijoms pateisinti pateikiamos įvairios priežastys. Pavyzdžiui, tikima, kad tokie koregavimai apsaugo neištekėjusių moterų skaistybę, pasitarnauja kontroliuojant jų seksualinį gyvenimą, stiprina ištekėjusių moterų seksualinę ištikimybę ir padeda vyrams suteikti didesnį seksualinį pasitenkinimą. Taip pat tikima, kad dalinis ar visiškas moters genitalijų pašalinimas yra pozityvus higienos atžvilgiu, kosmetiškai patrauklus ir sukuria palankesnes sąlygas saugiam kūdikio gimimui. Dėl šių įsitikinimų šių operacijų nepasidariusios moterys gali būti laikomos netinkamomis santuokai. Nepaisant įrodymų, neigiančių šias priežastis, taip pat nepaisant daugelio žmogaus teises ginančių organizacijų prieštaravimų ir pastangų užkirsti tam kelią, įvairiose šalyse tebedaromos moters lytinių organų koregavimo operacijos (kai kuriose šalyse šių operacijų mastas siekia 90%).

Kai kuriose kultūrose moters lyties organų koregavimo operacijos ginamos kaip religinį pagrindą turinti veikla. Nors septintosios dienos adventistai karštai gina religinės laisvės teisę, jie yra įsitikinę, kad teisė priklausyti vienai ar kitai religijai nepateisina kito asmens žalojimo.

Bibliniai principai

Adventistų bažnyčios nusistatymas prieš moters lyties organų koregavimo operacijas yra pagrįstas šiais bibliniais principais:

  1. Gyvybės ir sveikatos apsauga. Biblijoje atskleidžiamos gerosios Dievo kūrinių, tame tarpe ir žmonių, savybės (Pradžios 1, 31; Psalmių 139, 13.14). Dievas yra žmogaus gyvenimo Versmė ir Palaikytojas (Jobo 33, 4; Jono 1, 3. 4; Apaštalų darbai 17, 25. 28). Dievas ragina žmones saugoti save ir priskiria jiems atsakomybę už savęs žalojimą (Pradžios 9, 5. 6; Išėjimo 20, 13; Įstatymo 24, 16; Jeremijo 7, 3–34). Žmogaus kūnas yra ,,Šventosios Dvasios šventykla”, todėl Dievo pasekėjai raginami rūpintis savo kūnu ir jį saugoti, įskaitant ir Kūrėjo suteiktą seksualumo dovaną; tai yra jų dvasinė pareiga (1 Korintiečiams 6, 15–19). Kadangi moters lyties organų koregavimo operacijos yra žalingos sveikatai, kelia grėsmę gyvybei ir gali sutrikdyti lytines funkcijas, jos visiškai neatitinka Dievo valios.
  2. Santuokinės lytinio gyvenimo palaimos. Raštas pakiliai kalba apie Dievo numatytą santuokinių lytinių santykių dovaną (Mokytojo 9, 9; Patarlių 5, 18. 19; Giesmių giesmė 4, 16 – 5, 1; Hebrajams 13, 4). Reikėtų uždrausti moters lyties organų koregavimo operacijas, nes jos kelia grėsmę Dievo numatytiems vedusių porų lytinio gyvenimo džiaugsmams.
  3. Sveikas dauginimasis. Lytinės sąjungos dovana vedusių porų gyvenime gali būti papildyta dar viena palaima – vaiko gimimu (Psalmių 113, 9; 127, 3–5; 128, 3; Patarlių 31, 28). Faktas, kad moters lyties organų koregavimo operacijos gali sukelti grėsmę saugiam vaiko gimimui, yra dar viena priežastis priešintis šioms operacijoms.
  4. Lengvai pažeidžiamų asmenų apsauga. Raštas primena, kad reikia stengtis pasirūpinti labiausiai pažeidžiamais asmenimis (Įstatymo 10, 17–19; Psalmių 82, 3. 4; 22, 10. 11; Izajo 1, 16–17; Luko 1, 52–54). Jėzus mokė, kad vaikus reikia mylėti ir saugoti (Morkaus 10, 13–16; Mato 18, 4–6). Jaunoms mergaitėms atliekamos lyties organų koregavimo operacijos yra šiurkštus Biblijoje numatytos pareigos saugoti vaikus ir neleisti jų išnaudoti pažeidimas.
  5. Geranoriškas rūpestis. Meilė artimui įpareigoja krikščionis teikti geranorišką pagalbą tiems, kurie buvo sužaloti (Luko 10, 25–37; Izajo 61, 1). Krikščionys raginami gailestingai rūpintis tais, kurie po minėtos moters lyties organų koregavimo operacijos  patyrė fizinę ar emocinę traumą.
  6. Tiesos skelbimas. Krikščionys raginami paneigti melagingus teiginius atsargiai atskleidžiant tikrąją tiesą (Psalmių 15, 2–3; Efeziečiams 4, 25). Pagrindinės Biblijos tiesos yra skirtos išlaisvinti žmones iš melagysčių vergijos (Jono 8, 31–36). Būtent dėl to krikščionys turi susivienyti skleisdami faktais patvirtintą informaciją apie minėtų operacijų daromą žalą ir įsitikinimus, kurie yra jų pamatas.
  7. Pagarba kitoms kultūroms. Krikščionys turi būti tolerantiški ir gerbti kultūrinius skirtumus (1 Korintiečiams 9, 19–23; Romiečiams 12, 1–2), tačiau tuo pačiu tikime, kad Dievo nustatyti principai viršija kultūrinių tradicijų ribas (Danieliaus 1, 8–9; 3, 17–18; Mato 15, 3; Apaštalų darbai 5, 27–29). Pagrindiniai Rašto principai suteikia pagrindą kultūrinių tradicijų pasikeitimams. Nors žinome, kad moters lyties organų koregavimas yra paplitęs daugelyje kultūrų, žinome ir tai, kad tokios operacijos nesuderinamos su Dievo duotais principais.
Išvados

Kadangi moters lyties organų koregavimas kelia grėsmę fizinei ir emocinei būklei bei normaliems santykiams, todėl septintosios dienos adventistai, rūpindamiesi žmonių sveikata, prieštarauja tokiai veiklai ir kviečia visus profesionalus, visas švietimo ir medicininės praktikos įstaigas, visus narius ir geros valios žmones susivienyti ir uždrausti moters lyties organų koregavimo operacijas. Švietimas ir Evangelijos žinia yra mūsų viltis ir siekis, kad tokios operacijos grėsmę pajutę asmenys būtų apsaugoti, o išgyvenę tokią operaciją, rastų paguodą ir geraširdišką pagalbą.

Šiomis dienomis įvairios moters genitalijų koregavimų operacijos klasifikuojamos taip:

1 būdas – apyvarpės pašalinimas, iš dalies apipjaustant ar visai pašalinant klitorį.

2 būdas – klitorio pašalinimas, iš dalies apipjaustant ar visai pašalinant mažąsias lytines lūpas.

3 būdas – dalinis ar visiškas vidinių genitalijų pašalinimas ir makšties angos užsiuvimas / susiaurinimas (infibuliacija).

4 būdas – nesuklasifikuotas. Į jį įeina įdūrimai, auskarų vėrimas ir klitorio ar lytinių lūpų tatuiravimas; klitorio ir aplinkinių audinių prideginimai; makšties angą supančių audinių apkarpymas ar makšties pašalinimas; žolelių ar cheminių preparatų dėjimas į makštį siekiant sustabdyti kraujavimą, taip pat norint sustandinti ar susiaurinti makštį; visos kitos procedūros, kurioms apibūdinti tinka minėtas moters lyties organų koregavimo terminas. Ši klasifikacija pateikta iš dokumento “Moters lyties organų koregavimas” – bendro WHO, UNICEF, UNFPA pareiškimo, išplatinto Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos, 1997 Ženevoje.

[1] Vientisumas šiuo atveju reiškia harmoningą fizinį, intelektualinį, socialinį ir dvasinį žmogaus vystymąsi, vienijamą meilingų santykių su Dievu ir atsiskleidžiantį geranoriškame tarnavime aplinkiniams.

Šį pareiškimą 2000 metų balandžio 4 dieną išplatino Septintosios dienos adventistų Generalinės Konferencijos Administracinis komitetas (ADCOM) ir rekomendavo juo remtis departamentams ir skyriams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *