Tobula meilė

Ar žinote, kad tobula meilė tarp vyro ir moters – tai trijų komponentų kombinacija, kurią sudaro trys meilės „kampai“ – artimumas, įsipareigojimas ir aistra? 

Aistra – tai komponentas, susijęs su polinkiais, vedančiais į romantiką, fizinį potraukį ir seksualinį pasitenkinimą meilės ryšyje. Ji apima seksualinį geismą, potraukį ir karštą troškimą susijungti su kitu žmogumi.

Artimumas –susijęs su artumo, ryšio ir prisirišimo jausmais, kuriuos žmogus gali patirti mylėdamas. Jis apima tuos jausmus, kurie sukuria šilumą, pagarbą ir rūpinimąsi.

Įsipareigojimas – su apsisprendimu susijęs meilės komponentas, susideda iš dviejų aspektų: (a) žmogaus apsisprendimas kažką mylėti ir (b) įsipareigojimas saugoti meilę ir geru, ir sunkiu metu.

Ar žinote, kaip vadinama meilė, kai trūksta kurio nors vieno ar dviejų komponentų ar „kampų“ ?

  • Artima meilė – tai vien artimumas. Tokia meilė yra susijusi tik su jausmais ir išgyvenimais, o esantis ryšys yra tik draugystė. Šiuo atveju pora jaučia artumą, šilumą kitam žmogui, bet nepatiria stiprios aistros ir nesama ilgalaikio įsipareigojimo.
  • Akla meilė – tai vien aistra. Tai meilė „iš pirmo žvilgsnio”, arba meilė, kuri virsta manija, kai partneris mylimas labiau už save, kaip idealizuotas objektas. Ji kyla iš aistringo susijaudinimo, bet artimumo ar įsipareigojimo nėra. Ji gali greitai įsiliepsnoti ir greitai praeiti. Be to, jai būdingas didžiulis protinis ir fizinis įsiaudrinimas.
  • Tuščia meilė – tai vien įsipareigojimas. Ši meilė yra dažnai įžvelgiama sustingusiuose santykiuose, praradusiuose anksčiau jiems būdingą abipusį emocinį įsitraukimą bei fizinį potraukį, – santykiuose, kuriuose teliko įsipareigojimas, bet nebėra artimumo ir aistros.
  • Romantiška meilė = artimumas + aistra. Tokia meilė yra tada, kai įsimylėjėlius traukia vienas prie kito fiziškai ir emociškai, tačiau jie nenori vienas kitam įsipareigoti. Jie gali puoselėti aistrą vienas kitam, gali apnuoginti vienas prieš kitą savo sielas, bet tuo pa čiu supranta, kad jų santykiai negali būti pastovūs, nuolatiniai ir kažkada ateity turės nutrūkti.
  • Draugiška meilė = artimumas + įsipareigojimas. Tokia meilė kyla iš artimumo ir įsipareigojimo derinio, kuriame nesama fizinio potraukio kaip pagrindinio aistros šaltinio.
  • Beprasmiškai meilė = aistra + įsipareigojimas. Tokia meilė yra tokia, kurioje daug aistros bei įsipareigojimo, bet nėra artimumo, kaip stabilizuojančio elemento.

Ar žinote, kaip vadinama meilė, kai nėra nei vieno šio komponento ar „kampo“? Atsakymas – meilės nėra!

Parengta pagal knygą „Artimumo ieškojimas santuokoje„, Bryan Craig, 2009

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.