Emocinis artimumas santuokoje

Kiekvieno žmogaus širdis ilgisi artimumo ir karštai trokšta ryšio su kitu žmogumi. Nuo pat gimimo mes geidžiame būti priimtini kitiems ir bendrauti su jais. Kadangi artimas ryšys mums būtinas, turime visada žinoti, jog egzistuoja kažkoks mums brangus žmogus.

Raktas į santuokinį artimumą yra emocinis ryšys. Šis lygybės ir emocinio artimumo jausmas pradeda augti, kai pora ima artimai dalytis savo mintimis, jausmais bei išgyvenimais. Ir nepamirškime, kad norint nuolat išlaikyti emocinį artimumą santykiuose taip pat yra būtina puoselėti sąžiningumą, nuoširdumą, atvirumą ir abipusę pagarbą.

Vis dėlto artimumas sukuria ir dilemą. Jis padaro žmones pažeidžiamus vienas prieš kitą. Visi suprantame, kad du žmonės negali gyventi kartu po vienu stogu ir mylėti vienas kito, jeigu gerai nepažįsta savo partnerio. Tačiau artimas vienas kito pažinimas, žinoma, atveria galimybę ir piktnaudžiauti tuo. Tuo pasinaudodamas vienas sutuoktinis gali pradėti kritikuoti kito silpnybes ar naudotis jo pažeidžiamumu. Ir aišku, tokiuose santykiuose vienas jausis nesaugiai, bejėgiškai, įžeistu, įskaudintu ar net apleistu. Toks elgesys sukelia begales kitų neigiamų emocijų, o jos savo ruožtu santuokiniam ryšiui tampa dar vienu papildomu streso ir nerimo šaltiniu.

Pagrindiniai artimumo priešai

Stresas dėl įvairių sudėtingų aplinkybių gyvenime, konfliktai dėl skirtingų nuomonių ir pyktis dėl valdžios bei kontrolės yra tikras pavojus artimumui santuokoje. Kaip gaila ir liūdna, kad nei mokyklose, nei universitetuose niekas nemoko, kaip išspręsti šiuos klausimus, nors jie sudaro didžiąją dalį kliūčių siekiant artimumo santuokoje.

Veikiamos savo asmenybės ypatumų ir gyvenimiškos patirties, poros dažnai naudoja skirtingus šių klausimų sprendimo būdus, kurie patys neretai sukelia dar daugiau konfliktų bei streso. Be to, daugelis partnerių nevienodai sugeba toleruoti stresą bei nesutarimus, tad šie gali sukelti nevisavertiškumo jausmą, nesusipratimus ir lemti artimo ryšio nutrūkimą. Pavargę, susierzinę ir įsižeidę, jie nusprendžia emociškai užsisklęsti savyje, atsiriboti nuo partnerio bei negatyvių jausmų, kuriuos sukėlė jo destruktyvūs veiksmai.

Išeitis iš padėties

Įveikti santuokoje kylančias neigiamas emocijas yra tikras išbandymas. Poros, norinčios nugalėti artimumo priešus, turi siekti suprasti bei aptikti emocinius komponentus, kuriuos apima šios problemos. Taip pat reikia surasti ir priežastis, sukeliančias stresą ir santykių pašlijimą, nes stresas pagausina santuokoje konfliktų skaičių bei augantį nepasitenkinimo jausmą.

Tyrimai rodo, kad kai vieno ar abiejų partnerių darbo krūvis per didelis, didesnė ir judviejų nesutarimų tikimybė. Kadangi streso išgyvenimas atima daug jėgų, partneriai, kurie tikisi vienas iš kito didesnės emocinės paramos, pastebi, jog jų sugebėjimas palaikyti vienas kitą šiuo metu kaip tik sumažėjęs. Dėl to jie negali puoselėti savo santykių. Iš tiesų, partneriai, išgyvenantys didžiulį stresą, yra daug labiau susitelkę į save, todėl prasčiau sugeba suprasti bei įvertinti savo partnerio poreikius. Tad kai santykiuose dominuoja stresas, jis sustiprina senus nesutarimus ir net gali sukelti naujus poros konfliktus.

Todėl svarbiausias dalykas norint turėti artimumą santuokoje yra išmokti tinkamai valdyti patiriamą stresą ir savo pyktį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *